Ana Sayfa Site Ağacı Arama İletişim

Malatyadan Görüntüler

Orduzu Pınarbaşı

Orduzu Pınarbaşı, Malatya merkezinde adı en çok bilinen mesire yeridir. Malatya-Elazığ karayolu üzerinde, merkeze 5 km. mesafede Bahçebaşı (Orduzu) semtinde kaynak sularının önüne set çekilerek bir gölet oluşturulmuştur. Yamaçları çam ağaçlarıyla çevrili olan bu yer yaz aylarında şehir halkının dinlenme yeridir. Yazın sıcak günleri Malatyalılar ve zaman zaman dışarıdan gelenler Pınarbaşı'na akın eder ve göl kenarında piknik yapıp dinlenirler.

Göletin olduğu bölgeye Mişmiş Park yapılmıştır. Mişmiş, yöresel dilde kayısı anlamına gelmektedir. Temmuz ayında düzenlenen Kayısı Festivalinin önemli etkinlikleri ve yılın muhtelif zamanlarında çeşitli fuarlar burada düzenlenir.
Orduzu Pınarbaşı’nın sakinliği ve güzelliği dikkate alınarak 1987 yılında o dönem Türkiye’nin en kapsamlı kulüp tesislerinden biri, Malatyaspor Tesisleri, gölet kıyısına yaptırılmıştır. Tesislerin bitişiğinde halka açık bir açık yüzme havuzu bulunmaktadır. Tesisler bünyesinde yer alan çim sahalar antrenman sahası ve amatör maçlarda kullanılır.
Orduzu Pınarbaşı’na şehir merkezinden toplu taşıma araçlarıyla rahatça ulaşılmaktadır.

Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 5209 kez gösterilmiştir.