Ana Sayfa Site Ağacı Arama İletişim

Malatyadan Görüntüler

Malatya Uluslararası Film Festivali

         ONURSAL BAŞKANDAN 

          

Karanlıktaki tek kaynaktan çıkan ışığın perdeye yansıttığı gölgelerle öyküsünü anlatan sinema, diğer sanat dallarında olduğu gibi, insanın bilincinin biricik ışığında kendi var oluşunun derinlerine doğru çıktığı gizemli bir yolculuktur.

Maddi dünyaya bin bir güçlükle tutunan insan, bu ilk günden itibaren sanatsal bir arayışın içerisine girerek varlığını anlama ve anlamlandırmaya çabalamıştır. Bu sanatsal arayış, kat edilen her aşamada insanı yücelten ve varlığına ilişkin duyumsayışı geliştiren bir süreç olmuştur. Sanat bu yönüyle insani olgunluk ve tekâmül sürecini temsil eder. Yaratılışındaki nefes, insanın sanatsal yaratıcılığının en önemli kaynağı durumundadır. Sanatsal yaratım, yaratıcısının yaratılışına dönük aydınlatıcı bir serüvendir. Sanatseveri bu serüvene ortak eden de yaratılan eserdir.

Kökleri insanın varoluşuna kadar uzanan sanatın, medeniyetin ilk adımlarının atıldığı yerlerden olan bu topraklarda talep edilmesi, desteklenmesi, beklenmesi ve gündem oluşturması doğal, bir o kadar da anlamlıdır. Bu topraklar, zengin Anadolu kültürünün renkli bir parçası olarak yerel değerleriyle evrensele ulaşma çabalarının en anlamlı birlikteliğine ev sahipliği yapabilecek bilinç birikimine sahiptir. Malatya eşsiz dinamizmi ve enerjisiyle yerel değerlerini geleceğe taşırken bir yandan da evrenseli yakalama-özümseme ve kendini küresel kültür iklimine eklemleme çabasını sürdürmektedir. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali bu çabanın en somut başarısıdır. Festival, sinema ve sinemanın taşıdığı sanatsal duyuşun her mahalleye, her sokağa, her eve konuk olduğu, sanatın getirdiği “yeni bakışın” keşfedildiği dolu dolu geçen bir zaman diliminde şehrimizin kültür iklimini daha da zenginleştirmektedir.

Malatya Uluslararası Film Festivali, egemen küresel siyasi ve ekonomik yapının sinema üzerindeki belirleyiciliğe karşı bağımsız duruşu sürdüren Bağımsız Sinemaya sağladığı zemin çok anlamlı ve değerlidir.

Bu yıl 15-21 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 4. Malatya Uluslararası Film Festivali, yine ülkemizden ve dünyadan birçok film ve sanatçıyla halkımızı buluşturacaktır. Sergiler, ustalardan sinema kursları, film yapım süreçleri, senaryo, oyunculuk, film çekimi, ses ve kurgu gibi atölye çalışmalarıyla meraklılarına sinemanın büyülü kapılarının aralanacağı festivalde sanatçı- seyirci buluşmaları ile heyecanı doruklara taşınacaktır.

Bu yıl da, özgün kimliğini oluşturan engelsiz niteliği korunan Malatya Uluslararası Film Festivali, engelli ve çocuk seyircilerimizi festivalin özel konukları olarak ağırlayacaktır.Barış ve özgürlük temalarına yaptığı derin vurgusuyla, sanatın insanı önceleyen niteliğinin sergilendiği bir zemin olan Malatya Uluslararası Film Festivali, bölgemiz için beslenen kadim barış özlemine yeni bir dokunuş niteliğindedir.

Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 1226 kez gösterilmiştir.